Riesling w Poznaniu

Ciekawą inicjatywą wpisującą się w promocję wina niemieckiego był poznański Rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n... Weekend, który odbył się w dniach 8 i 9 maja b.r.

Riesling o wielu twarzach

Riesling to winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) o wielu twarzach. Niewiele białych win na świecie potrafi dojrzewać tak długo jak on, dochodząc do perfekcji i tworząc po latach istne symfonie wyrafinowanych zapachów i smaków. Polacy znają niestety najlepiej jego słodką wersję „ochrzczoną” winogronowym sokiem, sprzedawaną głównie w marketach, która jawnie kpi sobie z bardzo wysokich standardów jakości powszechnych dla niemieckich win.

Najpopularniejszą wersją szlachetnego rieslinga jest Kabinett  Kabinett (niem.)- jeden z 6 typów niemieckich win j..., czyli wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... lub półwytrawneokreślenie wina, w którym nie cały cukier – na drodze f..., niezbyt mocne wino produkowane z w pełni dojrzałych winogron. Wersja Spätlese(niem.) późny zbiór; jeden z sześciu typów niemieckich ... (...), czyli dosłownie „późny zbiór”, daje przeważnie wina słodsze, choć najlepszym producentom udaje się w jej ramach  stworzyć również najszlachetniejsze wina wytrawne. Mocniejsze rieslingi powstają natomiast w wersji Auslese(niem.) zbiór wyselekcjonowanych kiści.Jeden z 6 typów ni... (...), w której winogrona Spätlese poddane są dodatkowej selekcji. U szczytu rieslingowej piramidki znajdziemy natomiast wina słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. wytwarzane z winogron dotkniętych szlachetną pleśnią: skoncentrowane Beerenauslese oraz Trockenbeerenauslese (zależnie od zawartości cukru w winie).

Dzięki obserwowanym w ostatnich latach w Europie korzystnym dla optymalnego dojrzewania winogron zmianom klimatycznym oraz ciągłemu doskonaleniu się procesów produkcji win, coraz częściej spotkać możemy w pełni wytrawne rieslingi, a ich światowa popularność ciągle rośnie. Polskich koneserów dobrego rieslinga ucieszy zapewne fakt, iż nasz kraj jest dziesiątym rynkiem dla win niemieckich (jego wartość opiewała w roku ubiegłym na 7 mln euro), co czyni go szczególnie obiecującym dla wciąż bardziej otwartych na zagraniczne rynki zbytu tamtejszych producentów win.

Niemiecki Instytut Wina już w Polsce

Od lutego bieżącego roku Niemiecki Instytut Wina (DWI) posiada swoje biuro w Warszawie i planuje w najbliższym czasie szereg bardzo interesujących inicjatyw promujących wina niemieckie (w tym rieslingi). Poza organizacją corocznego Festiwalu Wina Niemieckiego w Warszawie, który odbędzie się już 26 maja z udziałem 20 niemieckich producentów i 66. Królowej Wina Niemieckiego, Janiny Huhn, biuro to realizuje szereg inicjatyw mających rozpowszechnić niemieckie wina również w innych miastach Polski. Jak podkreśla odpowiedzialna za promocję win w Polsce Anna Gmurczyk (na zdjęciu), biuro DWI pragnie położyć nacisk między innymi na łączenie wina z kuchnią

(w tym azjatycką), do czego znakomicie nadają się właśnie sztandarowy niemiecki szczep winny, jakim jest riesling.

Poznańska odsłona

Ciekawą inicjatywą wpisującą się w promocję wina niemieckiego był poznański Riesling Weekend, który odbył się w dniach 8 i 9 maja b.r. Na zorganizowanym z inicjatywy Jakuba Małeckiego oraz winiarni FoodWine mieszczącej się w prestiżowym atrium poznańskiego Starego Browaru, mieliśmy okazję spotkać się z pięcioma młodymi producentami wysokiej jakości rieslingów oraz uczestniczyć w komentowanych degustacjach ich win. Poza winiarnią FoodWine odbywały się one również w znanych na gastronomicznej mapie Poznania restauracjach. Zaprzeczające potocznej opinii o lekkich rieslingach znad Mozeli finezyjne i bogatebogate – termin degustacyjny na określenie wina, w który... (...) w strukturę wina przywieźli do Poznania Mattias Meierer z Weingut(niem.) winnica, gospodarstwo winiarskie.Termin odnosi się ... (...) Meierer (zdjęcie po prawej) i Johannes Haart z Weingut Reinhold Haart (zdjęciu u dołu)

Niezwykle kwasowe w młodych rocznikach, a co za tym idzie potencjalnie długowieczne rieslingi, zaprezentował nam Johannes Hasselbach z Weingut Gunderloch z rejonu Rheinhessen (jego Riesling Pettenthal 2009 nadal zaskakiwał nas swą przyjemną kwasowością). Również z rejonu Rheinhessen pochodziły finezyjne, choć jeszcze wciąż za młode w prezentowanych rocznikach 2013 i 2014 rieslingi Axela Maya z Weingut Steinmühle. Z Królestwa Rieslinga, jak zwą znawcy rejon Rheingauregion winiarski w południowo-zachodnich Niemczech, leżąc..., mieliśmy okazje degustować znakomite już w prezentowanych rocznikach 2011 i 2012 rieslingi Georga Breuera. W prezentowanych podczas poznańskich degustacji winach znalazły swe odzwierciedlenie różnorodne terroir i style winiarskie. Znakomicie ilustrują one uniezwyklą, jak na białe wina, „wielofunkcyjność” rieslinga.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Maciejewska Serra