Tryfon

  – św. Tryfon Przycinacz, Св. Трифон Зарезан. Święto Trifona Zarezana lub Dzień Winiarza obchodzi się 14 lutego według kalendarza gregoriańskiego, więc zarówno z natury, jak i z reguły, nie ma nic wspólnego z walentynkami. Tradycyjnie jest to pierwszy dzień przycinania winorośli – radosny dzień świętowania i odwiedzin. Mimo ewidentnie chrześcijańskiego charakteru, jego tradycja być może wywodzi się ze starych Dionizji.

  Sam św. Tryfon– św. Tryfon Przycinacz, Св. Трифон Зареза... był duchownym prześladowanym za wiarę, okrutnie torturowanym i ściętym w 250 roku w azjatyckiej Nicei (dziś turecki Iznik). Pochodził ze zromanizowanej już wówczas starożytnej Frygii, leżącej w Azji Mniejszej. Według tradycji, w dniu jego ścięcia wszystkie winnice rzymskie zostały zaatakowane przez insekty. Od tamtej pory winiarze uważają go za swego patrona.

  Określa się go mianem Trifona Zarezana, od przycinania krzewów. Według legendy skaleczył się w dłoń w czasie prac w winnicy. Inna wersja mówi, że przycinał winoroślVitis vinifera.. tak dokładnie, że skaleczył sobie kozikiem nie dłoń, a nos.

   

  Czytasz hasło w słowniku ABC Wina.

  Zobacz też dłuższe teksty na temat patronów wina i winiarstwa:

  Święty od najświętszego kielicha

  Patroni szlachetnego trunku

  Świątobliwy od wina, gęsi i… rogali

  Tryfon Skaleczony

  Sankt Laurent