Trump pokonany

Wbrew obietnicom i zakazowi prezydenta Donalda Trumpa, Kalifornia świętuje dziś powstanie nowej „apelacji” AVA – Petaluma Gap.

Ponad rok temu nowy prezydent USA obiecał, iż nie będzie się tworzyć nowych rejonów AVA (American Viticultural Areaamerykański rejon winiarski, apelacja.Wprowadzony w roku 19... (...)) na terenie kraju. Dokładnie nawet nie wiadomo, dlaczego Trump, sam właściciel winnic w Wirginii, był przeciwny tworzeniu nowych „apelacji”. Pisze w cudzysłowie, bowiem amerykańskie AVA niewiele mają wspólnego z tymi europejskimi.

Fot. visitpetaluma.com

Nieważne, od kilku dni Kalifornijczycy świętują powstanie nowej AVA. Znajduje się ona na południu Sonomy i obejmuje fragmenty hrabstw Sonoma i Martin, u wylotu 25-kilometrowej przerwy (angielskie gap) we wzgórzach oddzielających interior od zimnego Pacyfiku. Pozwala to na dostęp chłodnego powietrza znad oceanu w głąb lądu i winnic. Niewielka i wietrzna nowa AVA obejmuje nieco ponad 80 hektarów i słynie od dekad z wyśmienitych pinot noirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb..., chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... oraz syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie .... Chłodne wiatry powodują, iż sezon trwa tu dłużej, co pozwala owocom spokojnie i powoli dojrzeć, stwarzając im możliwość wytworzenia wspaniałych owocowo-korzennych aromatów oraz utrzymanie świetnej kwasowości.

Historia tego winiarskiego skrawka Kalifornii jest zadziwiająco długa, bowiem pierwsze winnice posadzono tu już w pierwszych dekadach XIX wieku. Warunki były tak sprzyjające, iż przed wprowadzeniem prohibicji rozległość winogradów sięgała ponad 400 hektarów. Potem nadeszła prohibicyjna katastrofa. Po koniec lat 80. ub. wieku większość winnic z Petaluma Gap znalazła się w „apelacji” Sonoma Coast, co nieco ukróciło „separatystyczne” dążenia miejscowych winiarzy. Dopiero dołączenie skrawka hrabstwa Martin – co spowodowało wysunięcie winnic poza AVA Sonoma Coast – zmusiło osiemdziesięciu winiarzy z Petaluma Gap do szukania innego rozwiązania, a dokładnie wystąpienia o nową AVA.

W tej chwili w całych Stanach Zjednoczonych łącznie osiemnaście wniosków o przyznanie nowych AVA czeka na aprobatę władz TTB (Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau).

Wojciech Gogoliński
wine-searcher.com