Isole e Olena

Wojciech Gogoliński19.01.2010 10:20

Włoska firma winiarska z Toskanii, z apelacji chianti classico, mająca siedzibę w sąsiadujących miejscowościach Isole oraz Olena.

 

Należy do Paola de Marchiego, który jest agronomem i enologiem w jednej osobie. Właściciel mieszka z rodziną we wsi Isole pod nr 1. Zresztą żadnych innych adresów tam nie ma – Paolo jest właścicielem pustej wsi, podobnie jak sąsiedniej, równie wyludnionej i większej Oleny (teraz mieszka tam jego matka, a obok niej – brat Paola). Razem tworzy to jednak Isole e Olena – jedną z najznamienitszych posiadłości winiarskich na całym obszarze apelacji chianti classico.

Dotrzeć tam niezwykle trudno, o drogę też nie ma kogo spytać. Łatwiej zobaczyć zająca lub dzika niż kogoś miejscowego, bo miejscowych tu po prostu nie ma – wyjechali w latach 70. ubiegłego wieku.

Paolo z pochodzenia jest piemontczykiem, ale nie z okolic Barolo – bardziej z północy, tam gdzie rodzą się głównie białe wina i powstaje słynne, wytrawne i świeże białe erbaluce. Stamtąd wywodzi się jego rodzina, która w latach 50. postanowiła zacząć robić także wina czerwone.

Chianti classico jest jego winem podstawowym – ot „zwykła” lokalna czołówka, powiedzmy raczej „top”. Dumą Paola są wina odmianowe z serii Collezione de Marchi: Syrah, Chardonnay i Cabernet Sauvignon. A wyrazem absolutnego zauroczenia równie słynny, co drogi supertoskan Cepparello, stuprocentowe sangiovese, czyli – jak tu się mówi – „sangiovese in purezza”.

Czas Wina nr 45

Komentarze

sitehere / 20.04.2017 14:07

I truly inspired after read this in view of some quality work and instructive considerations . I just wanna express profound gratitude for the essayist and want you to enjoy all that life has to offer for coming!. How To Kiss A Man To Make Him Fall In Love

sitehere / 05.05.2017 12:48

I truly like your composition style, awesome data, thankyou for posting. Make Him Miss You

HisSecretObsession / 18.05.2017 15:33

Extremely decent article, I delighted in perusing your post, exceptionally pleasant offer, I need to twit this to my devotees. Much obliged!.

Twój komentarz
FB