Wina i restauracje Toskanii

Rzadko, a właściwie nigdy nie zdarza się nam, abyśmy recenzowali nieistniejące książki. Bo książki Vini & Ristoranti di Toscana nie ma. A jednak jest. Ale – mimo że jest – kupić jej nie można. Choć właściwie można, tylko trzeba wiedzieć gdzie. A zatem, w której księgarni? Żadnej!

Wydana w 2008 roku książeczka znanego od lat duetu Emanuele Pellucci (ten od win) i Alfredo Palmieri (ten od kuchni) zaistniała poza głównym nurtem obiegu, a dopiero potem, po wielkim sukcesie, już w wersji oficjalnej trafiła do księgarń. Ale ta pierwsza nigdy nie przestała istnieć i jeśli się dobrze zakręcić, znajdziemy ją w każdej lepszej winiarni Toskanii.

Jest też prosty sposób, by za nią nie płacić. Jeśli odwiedzimy jakąś winiarnię, podegustujemy wina z właścicielami, okażemy należytą atencję i kupimy choćby kilka flaszek wina, możemy ją dostać gratis. Inaczej wydamy ok. 12 euro. Ale i to jest skórka warta wyprawki. W miejscach turystycznych, restauracjach, hotelach i tysiącach innych dostaniemy za darmo kilogramy „materiałów” o winach, trasach winiarskich, mapek i tym podobnych bzdetów. Jeśli o winach toskańskich wiemy niezbyt wiele, nie należy ich brać, choć wielu tak czyni, podatnych na uroki kolorowych szat tych druczków. Jeśli tak, proszę bardzo, ale gwarantuję, że wcześniej czy później – wylądują w koszu.

Prawie 200-stronicowe dzieło wspomnianego duetu to usystematyzowany opis najbardziej godnych uwagi winiarni regionu, niekoniecznie najdroższych, najważniejszych okręgów, czasem apelacji ułożonych nie według jakiejkolwiek winiarskiej hierarchii, ale alfabetycznie, niemniej wokół historycznych miejsc geograficznych. Kiedy zatem jesteśmy np. w północnej części Maremma Livornese (uwaga! Tu jest Bolgherimiasteczko oraz niewielki nadmorski obszar i gmina w środko...!), to od razu zobaczymy, co jest tu godnego uwagi, a co nie (sic!). Są opisy posiadłości i win, adresy, telefony. A obok najlepsze knajpy. Niby nic, wygląda jak zwykła hotelowa broszura, więc dlaczego sprzedają ją niemal wszystkie dobre winiarnie regionu? Odpowiedź jest stara jak świat. Bo jest cholernie dobra!

Vini & Ristoranti di Toscana
Emanuele Pellucci, Alfredo Palmieri
Tusca Edizioni
Cena: ok. 12 euro