Żar z rozgrzanego brzucha bucha

 

Grillowanie to kulinarna zabawa na tyle popularna, że właściwie każdy ma bogatebogate – termin degustacyjny na określenie wina, w który... (...) doświadczenia – i jako smakosz, i jako twórca podpieczonych smakołyków.

 

Oczywiście potrawom tym nierzadko towarzyszy alkohol – piwo czy wódka – ale zdecydowanie więcej urozmaicenia i ciekawszych smaków znajdziemy w próbach połączenia grillowanych potraw z winem.

Na początek ważna uwaga: pisząc o tych połączeniach, myślę o grillowaniu ambitnym i sensownie wykonanym. Darujmy sobie pytanie, co zaproponować do kiełbasy zwyczajnej podanej z musztardą sarepską na tekturowym talerzyku.
Najczęściej na ruszcie lądują kiełbasy i mięsa. Dobór wina często zależy od stopnia zastosowania żaru – im mięso bardziej wypieczone, tym bardziej „twardej” struktury wina i tanin potrzebuje.

Mięsne wariacje

Fot. W. GiebutaW eksperymentach udanie sprawdzają się wina z Riojahiszp. czer. DOCa z regionu Rioja, prod. z wszystkich czerw.... (...) – ten sam gatunek wina od jednego producenta w zależności od kategorii i czasu dojrzewania sprawdzi się do różnego pieczystego. Otwierają się tutaj ciekawe możliwości. Inaczej bowiem „zagra” nam surowe, nieco chropawe winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) typu joven(hiszp.) młody.. czy roble, a inaczej wina z kategorii crianza(hiszp.) pielęgnacja, wzrost, dojrzewanie, okres dojrzewani... (...) czy reserva.
Absolutnym klasykiem powinny być wina z odmiany tannatJest francuską odmianą czerwonych winogron uprawianych gł... (...) – zazwyczaj skoncentrowane, z dobrą strukturą tanin, która znakomicie idzie w parze z wołowiną. Dość wspomnieć, że słynący z tannatów i dobrej wołowiny Urugwaj niejako sam z siebie ustanowił to idealne, klasyczne już połączenie.

Coś dla jaroszy

Oczywiście przy ruszcie bawią się również wegetarianie. Możliwości jest wiele: kotleciki z grzybów i jajek, grillowane warzywa – papryka, cukinia, bakłażany, pieczarki czy pieczone w całości czosnek lub pomidory to prawdziwe rarytasy, które przyjmą wdzięcznie połączenie zarówno z winami czerwonymi, jak  i białymi. Tak à propos – czosnek „lubi” wino, wiele czerwonych win harmonizuje z większością potraw z jego udziałem. Właściwie użyte do mięs zioła też ładnie komponują się z winami, np. estragon czy rozmaryn dobrze łączy się z malbekami lub z chianti. Jeśli mamy dobrze sprawione wieprzowe szaszłyki poprzetykane papryką i cebulką, sprawdzi się do nich piemoncka barbera lub soczysty merlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec.... W zależności od struktury i ciężaru dania przystosowujemy do nich wina. Do lekko podpieczonych warzyw znakomicie sprawdzi się austriacki grüner veltlineraustriacka, najpopularniejsza w tym kraju odmiana białych w... (...) albo galicyjskie albariñoAlbariño jest odmianą iberyjską, uważaną za szczep auto.... Kwasowością i jędrną budową przydadzą potrawie życia i świeżości.

Wino i grill – kilka zasad

W większości przypadków sprawdzą się wina skoncentrowane, aromatyczne, o budowie, która zdoła „udźwignąć” przydymiony i „przypalony” smak potrawy.
Im delikatniejsze mięso ryb, tym lżejsze, ale zachowujące wyrazistość wina.
Rzadko sprawdzają się przy grillu wina miękkie, delikatne, o kwiatowej, nieco słodkawej nucie aromatycznej.
Dla mniej doświadczonych bezpiecznym wyborem jest wino z Nowego Światapopularne, zbiorcze określenie pozaeuropejskich państw win... – solidnie wykonany chilijski cabernet, argentyński malbecfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... (...) czy urugwajski tannat.
Niesłusznie zapominamy o winach różowych, które sprawdzają się na przykład do delikatniejszych, podpiekanych w folii ryb.
Pewne mięsa mogą z wdzięcznością przyjąć wina białe, na przykład niektórzy mistrzowie grilla standardowo do delikatnej cielęciny podają dojrzałeokreślenie degustacyjne stwierdzające, że wino osiągneł... (...) chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp....
Grillowane owoce, np. banany, można połączyć z prostą, lekko wytrawną sherry amontillado(hiszp.) typ szlachetnego alkoholizowanego wina (vino genero... (...) bądź słodkimi wydaniami sherry.